Megnéztem a google-en a keresőkifejezéseket, és a fenti szókapcsolattal kerülnek ide leginkább az emberek. Ez mondjuk azért ciki, mert én ugyan írtam egy posztot anno ezzel a címmel, de annak semmi köze nem volt a lovas edzéstervhez, csak órai gyakorlatokat soroltam fel, tanügetés, kengyel nélkülizés, ilyesmi.
Viszont szöget ütött a fejembe, és én is rákerestem, elsőnek Panyi Gyuri írása jött ki, aminek nagyjából az a lényege, hogy nem nagyon lehet edzéstervet készíteni, mivel minden ló, minden szituáció más. Laci is ezt az álláspontot képviseli egyébként, ez ilyen öreg, dörzsölt lovasok tapasztalata lehet.
Tovább kutakodtam azonban, azért valamire mégis fel kéne fűzni ezt a lóval való foglalkozást. Így másodikra A jól képzett ló c. mű jut az eszembe, ott azért le vannak írva nagyjából az alapok, németes precizitással.
Másik gondolatom Denny Emerson (az isten) alapvetése: punnyadt, nem fitt, beteg lóval semmit nem lehet kezdeni, ezért az alapvetés az egészségügyi problémák kiküszöbölése, utána pedig a jó kondi elérése. Egyébként mi is ezt csináltuk Luxival. Ez nemcsak a lóra, hanem a lovasra is vonatkozik, tehát nekünk is legyen állóképességünk. Denny igen gyakorlatiasan az istállómunkát javasolja kondinak :) További Denny Emerson: a jármódok alapja a lépés, tehát sokat kell a lóval sétálni, terepezni, amíg a ló izmot nem szed magára, utána lehet elkezdeni az érdemi munkát.
Egyébként meg angolul rengeteg anyag van hozzá, beírtam hogy "horse training/fitness plan" és kijött egy csomó találat. Pl ez a cikk: https://www.horseandhound.co.uk/features/formulating-a-fitness-plan-47803 Illetve ilyen komplikált Gantt diagramok is: https://horsenetwork.com/2017/06/designing-training-program-horse/ A cikk végén még a sablont is le lehet tölteni.
Illetve lovasedzőknek egy Edzéselmélet c. mű a már említett Lovasakadémia sorozatból:
Remélem, ezzel segítettem valamit az edzés iránt érdeklődőknek!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése